30.06.2020 Krasnoludki i Słoneczka

Temat: Zakładamy zielnik.

Zioła – zabawa wprowadzająca. Prezentujemy karty, na których są narysowane zioła. Dzieci układają je (rozpoczynając od lewej strony) zgodnie z występującą na nich liczbą kwiatów (od najmniejszej wartości do największej).  Następnie wspólnie zastanawiają się, czym są zioła, gdzie rosną, dlaczego są ważne dla człowieka.

Pachnące na łące – zabawa rozwijająca zmysły. Przygotowujemy ilustracje lub żywe okazy polskich ziół (rumianek, szałwia, mięta, rozmaryn, krwawnik) oraz podpisane słoiczki wypełnione suszem z tych ziół . Dzieci mogą porównywać napisy na fotografiach z tymi umieszczonymi na słoiczkach i połączyć wygląd tej rośliny z jej zapachem.

Co nam daje łąka? – rozmowa na podstawie zdobytych doświadczeń. Dzieci wspólnie z rodzicem starają się wymienić jak najwięcej korzyści wynikających z funkcjonowania ekosystemu łąki (odpoczynek, pastwiska dla zwierząt wiejskich, miejsce zamieszkania licznych gatunków zwierząt – w tym owadów, miejsce rozwoju i wzrostu roślinności).

Zielarz – zabawa ruchowa ze śpiewem. „Zielarz” spaceruje po wnętrzu koła z koszyczkiem ziół,śpiewając piosenkę na melodię popularnej melodii ludowej „Poszło dziewczę po ziele”.
Zielarz
Poszedł zielarz po ziele, po ziele, po ziele, nazbierał go niewiele, niewiele, bęc. Przyjdzie do was choroba, choroba, choroba, ziele dam wam dla zdrowia, dla zdrowia, bęc. Ref. Ej, ty, ty, ej, ty, ty, ziele leczy, lecz się ty!

Do czego są nam potrzebne zioła? – zabawa dydaktyczna. Dzieci sprawdzają w koszyczku, jakie zioła przyniósł im „zielarz” (żywe okazy lub fotografie). Próbują odgadnąć ich nazwy.Prezentujemy kolejne okazy i w formie ciekawostek opowiadamy,w czym pomagają zioła (np. szałwia – płukanie ust, usuwa afty i pleśniawki; rumianek – przynosi ulgę przy bólach brzucha i alergicznych odczynach na skórze; mięta – korzystnie wpływa na bóle brzucha; krwawnik – przyspiesza gojenie ran; rozmaryn – zabija wirusy i bakterie, pomaga utrzymać organizm w zdrowiu). Ponadto wyjaśniamy, że kiedy nie było lekarstw dostępnych w aptece, ludzie zbierali zioła i z nich przyrządzali dla zdrowia okłady, napary i inhalacje. Poza tym zioła mają wspaniały zapach i poprawiają smak potraw, do których się je dodaje. Dzieci mogą spróbować wymienić dania, do których rodzice stosują zioła. Należy też zaznaczyć, że dzieci nie powinny samodzielnie stosować ziół. Wprawdzie są one zdrowe, ale nieprawidłowo stosowane mogą zaszkodzić lub wywołać uczulenia.

Siejemy zioła – zabawa badawcza. Przygotowujemy doniczki i ziemię . Dzieci wypełniają donice ziemią, a następnie wysiewają nasiona różnych ziół (zapisujemy ich nazwę na doniczce). Przez następne kilka tygodni dzieci obserwują wzrost roślin i pielęgnują je. Po wakacjach mogą wykorzystać wyhodowane rośliny do dekoracji kanapek lub potraw.

Zakładamy zielnik – zabawa dydaktyczna. Dzieci segregują i nazywają przyniesione ze spaceru rośliny. Starają się nazwać znane sobie egzemplarze lub szukają informacji o nich w zgromadzonej biblioteczce. Następnie prezentujemy dzieciom, w jaki sposób należy zasuszać rośliny, aby stworzyć zielnik (wkładamy okazy między gazety i przyciska je ciężkim przedmiotem; co kilka dni należy wymienić gazetę, aby roślina nie spleśniała).

Czy widzisz ten kwiat? – zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Dzieci wybierają się na spacer na pobliską łąkę.  Dzieci poszukują odpowiedniego egzemplarza, a kiedy go odnajdą, ucinają gałązkę za pomocą przyniesionych ze sobą nożyczek. Należy uczulić przedszkolaki, że nie wolno niszczyć roślin, gdyż są one potrzebne przyrodzie. Każdą gałązkę należy włożyć do koszulki biurowej. Tak przygotowane preparaty można zabrać do domu.

Pomocne filmiki: Przygody Skrzata Borówki https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4&t=26s

Kreatywny dzieciak, zielnik https://www.youtube.com/watch?v=T3JHV9--gZs

Przygotowanie zielnika https://www.youtube.com/watch?v=QmMSaVchUrw

Czy znasz tez zioła?https://www.youtube.com/watch?v=MMM_wIwyxBg

Życzymy wesołej zabawy  i super wakacji! Pozdrawiamy serdecznie!