29.06.2020 Krasnoludki

Temat: Już wakacje.

Kalambury- przedstaw za pomocą ruchu różne pojazdy. Przygotuj kartoniki z narysowanymi pojazdami do losowania. Losujcie naprzemiennie kartoniki z pojazdami. Poakżcie, zgadnijcie, odpowiedzcie.

Memo- przygotuj po 2 te same obrazki z przedmiotami, które przydadzą się w wakacje. Kto poskłada więcej par, ten wygrywa.

4-latki

Co to jest? Przygotuj skrzynię z wakacyjnymi skarbami. Wkładajcie do skrzyni ręce naprzemiennie, odgadnijcie za pomocą dotyku, co to za przedmiot. Powiedz jak się nazywa i do czego służy. Podziel wyraz na sylaby.

Powiedz, ile- przygotuj razem z rodziną obrazki z miejscami i przedmiotami kojarzącymi się z wakcjami, kostkę do gry ( jedna góra, dwa wiaderka, trzy muszelki). Każdy ma rzut kostką. Ile oczek na kostce, tyle elementów na kartce szukamy. Bądź spotrzegawczy. Licz.

Lato, lato co ty na to? posłuchaj wiersza M.Terlikowskiej.

Lato, lato co ty na to Lato:  Jestem lato, ciepłe Lato, Z malowanym koszem, A w tym koszu dobre rzeczy W darze wam przynoszę. Poziomkami was częstuję, Miodem i agrestem. Sztuk też uczę rozmaitych, Bo od tego jestem. Chłopiec I: W ięc mnie naucz pływać, Lato Bardzo wdzięczny będę za to. Dzieci (chórem): Lato, Lato, co ty na to? Lato:  Wodę w rzekach ci ogrzeję Na to możesz liczyć. Lecz pamiętaj, kto chce pływać, Musi pilnie ćwiczyć. Nie wypływaj sam daleko, Bo woda zdradliwa Bądź odważny, lecz ostrożny –  Wtedy będziesz pływał. Dziewczynka I: A  mnie naucz jagód szukać Bo to trudna sztuka. Dzieci (chórem): Lato, Lato, co ty na to? Lato:  Wstawaj raniutko, nigdy jak leń. W lesie uważnie rozgarniaj zieleń. Szukaj polanek skąpanych w słońcu, Pełen dzbanek uzbierasz w końcu. Chłopiec II: N iech lato na mnie się nie gniewa Bo ja... chciałbym łazić po drzewach… Lato (mówi wykonując ruchy gimnastyczne):   Kto się chce na drzewa wspinać- Raz, dwa, trzy, Musi giętki być jak trzcina – Raz, dwa, trzy,Musi szybszy być od rysia Raz, dwa, trzy, I silniejszy być od misia Raz, dwa, trzy. Gdy poćwiczysz tak przez miesiąc Raz, dwa, trzy, Na dąb wejdziesz i na jesion – Raz, dwa, trzy. Lecz oszczędzaj drzewa cienkie – Raz, dwa, trzy. Złamiesz drzewko – no i rękę – Raz, dwa, trzy. Dziewczynka II: L ato kochane, Lato gorące, Pomóż mi szukać ziółek na łące Gdy mi w szukaniu trochę pomożesz, To piękny zielnik z ziółek ułożę. Lato:  Szukaj ziółek w ranki letnie, Zanim kosa trawę zetnie. Lecz pamiętaj, moja miła, Abyś łąki nie zniszczyła. Krowa zła jest niesłychanie Gdy ktoś depcze jej śniadanie. Dzieci (chórem): G óry i lasy, morze i rzeka – Tyle radości na nas dziś czeka. Tyle radości daje nam lato, Więc je serdecznie kochajmy za to.

Opowiedz na pytanie, jakie było latow wierszu, co tam się działo.