Andrzejkowe wróżby

Dobrze byłoby czasem wiedzieć, co zdarzy się w przyszłości – jutro, za tydzień , za rok. Czy odwiedzi mnie ulubiony kolega, czy Mikołaj nie zapomni o mnie, czy będę pilotem, kierowcą rajdowym, czy aktorem …. Raz w roku wszyscy zbawiamy się we wróżbitów w wigilię imienin św. Andrzeja. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczorów wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W przedszkolu bawiliśmy się 29.11.2012 r. Najpierw wypowiedzieliśmy czarodziejskie zaklęcie, które miało pomóc we wróżbach. Pierwszą wróżbą było „lanie wosku”, przedstawiciele grup trzymali klucz, a Pani lała roztopiony wosk przez dziurkę do miski z wodą. Okazało się, że woskowy odlew przypomina Mikołaja, które pewnie odwiedzi nas w najbliższym okresie. Kolejna wróżba to gwiazdki symbolami – dzieci losowały gwiazdki umieszczone pod filiżankami, które miały określić ich przyszłość. Następnie wróżyły sobie z przedmiotów umieszczonych w skrzyni, które określały przyszły zawód uczestników zabawy. Zabawę zakończyła wróżba z butami, które ustawione jedne za drugim zmierzały do drzwi. Określały, które osoby jako pierwsze wyjdą za mąż lub ożenią się. Po wróżbach na dzieci czekał słodki poczęstunek. Spotkanie zakończyła zabawa taneczna przy dziecięcych przebojach.