19.05.2020 Krasnoludki

Temat: Ręce mojej mamy.

Powitanie- pobawmy się razem. Ukłoń się do członków Twojej rodziny wypowiadajac ich imiona na kilka róznych sposobów - cicho, głośno, spiewająco, smutno, wesoło.

Moje ręce- słuchajcie spokojnej, nastrojowej muzyki z zamkniętymi oczami, dotykaj reką drugiej ręki, powoli do łokcia i do ramienia. Teraz na odwrót. Pocieraj dłonią o dłoń , wolno zwiekszając tempo. Czujesz, że są coraz cieplejsze. A teraz otwórz oczy , popatrz na dłonie , jakie one są, co możesz o nich powiedzieć.

Co robimy rękoma? pomyśll i powiedz ile czynności wykonują nasze ręce. Opowiedz własnymi słowami i pokaż. Przygotuj ,,bon"  ofiarując go w domu. Przygotuj kolorową kartkę, mazaki, krdeki. wykonaj bon samodzielnie.

4-latek

ƒCzym zajmuje się w domu mama – rozwiązywanie zagadek słownych. Dzieci słuchają zagadek słownych. Zastanawiają się, jakie obowiązki wykonuje w domu mama. Przykładowe zagadki:

I mama i pralka mocno się natrudzą, gdy synek lub córka bardzo się ubrudzą. (pranie)
Głośna maszyna sunie po dywanie, i już żaden śmieć, na nim nie zostanie. (odkurzanie)
Ogień pod garnkiem płonie, bucha z niego para, same pyszne dania będziemy jeść zaraz. (gotowanie)
Żeby koszulka zmarszczek nie miała, moja mamusia ją… (uprasowała)
„Każda rzecz ma swoje miejsce” – mama to powtarza. Więc pozbieraj swe zabawki I się nie obrażaj!. (sprzątanie)
Bierze kąpiel filiżanka, biorą też talerze. Po obiedzie wielki garnek także kąpiel bierze. (zmywanie naczyń)

Możesz dodać do tego kilka czynności. Pokaż jak mama pracuje. Naśladuj głosem pracujące urządzenia.

Sposób na pomoc dla mamy- posłuchaj wiersza J. Papuzińskiej ,,Robotek"

Robotek Blacha, gwoździe, drut, śrubokręt i młotek. Co to będzie? Mały robot, Robotek. Dla kogo? No, nie dla mnie, ja go dam naszej mamie. Robotek co dzień o świcie nastawi dla wszystkich wodę na mycie, do sklepu zbiegnie na dół i zakupy zrobi do obiadu. Pozdejmuje kożuchy z mleka, szczypiorek drobno posieka, wyprasuje fartuszki, guzik przyszyje do bluzki. Ugotuje, pozmywa, sprzątnie, zrobi pranie, a mama leżeć będzie na tapczanie i książki czytać. Albo nas pytać: „A może byśmy poszli do kina, kochani?”.

Opowiedz, co wierszu robił Robotek i czy taka pomoc przydałaby się mamie? Opowiedz, jak spędzasz czas z mamą czy także jej pomagasz. Jak spędziłbyś wolny czas, gdyby w domu mieszkał Robotek.

Z moją mamą lubię- wykonaj zadanie w KP 4 s. 18-19

Odkurzamy- postaw na stole miseczkę, a w niej kulki z papieru. Pobawmy się razem. Przygotuj dla każdego słomkę i talerzyk. Teraz czary mary zamieniamy sie w odkurzacze.  Zasysamy przez słomke powietrze i kulkę z papieru, niech trzyma się tak długo, aż położysz ją na swoim talerzyku. Wykonaj kilka razy. Mozna to robic na czas. Ten , kto zdobędzie najwięcej kulek wygrywa.

Jak pomagam mamie? nauczcie się krótkiego wierszyka M. Ledwoń . Powtórz wierszyk i pokaż , co wykionuje mama. Niech wszyscy powtórzą twoje ruchy . I następna osoboa.

Jak pomagam mamusi

Załóż fartuszek, zabierz ściereczkę,

Swojej mamusi pomóż troszeczkę.

Miła ta praca, hopsa, sa, sa,

Zrób proszę to, co robię ja!

Wesołej zabawy!