23.04.2020 Krasnoludki

Temat: Dobre gry i zabawy.

3,4-latki:

Roześmiane buzie – zabawa wprowadzająca pozytywny nastrój .Prezentujemy uśmiechniętą pluszową maskotkę i prosimy, by dzieci opisywały jej wyraz twarzy. Następnie dajemu dziecku małe lusterka, prosimy, by dzieci uśmiechnęły się do siebie. Zadajemy pytania: Czy lubimy, gdy ktoś się do nas uśmiecha? Kiedy się uśmiechamy? Kiedy uśmiechają się twoi bliscy (mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek)? Warto być uśmiechniętym i miłym dla innych? Co to są żarty?Podajemy przykłady żartów: Śnieg jest czerwony. Bocian mówi ku-ku, a kukułka – kle, kle. Wszędzie pada deszcz, a u mnie z nieba spadają czekoladki. Można również zaprezentować dzieciom żarty rysunkowe z dziecięcych czasopism. Następnie zachęca dzieci do wymyślania własnych żartów. Dzieci wspólnie z nauczycielem zastanawiają się na różnicami między kłamstwem a żartem, dowicipem a robbieniem komuś przykrości.

ƒPrześlij uśmiech – Rozpoczynamy zabawę, posyłając uśmiech do wybranej osoby. Osoba, która otrzymała uśmiech, szeroko się uśmiecha i posyła uśmiech do kolejnego uczestnika zabawy. Zabawa kończy się, gdy wszyscy otrzymają uśmiech.

ƒRobimy porządki – zabawa matematyczna, klasyfikacja jakościowa, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów. Potrzebne będą różne liczmany, np.: patyczki, kapsle, guziki, klocki oraz tyle śceireczek ile jest rodzajów przedmiotów. Dzieci segregują liczmany, wkładając je na poszczególne obręcze. Przeliczają przedmioty, wskazują, których jest najwięcej, których – najmniej.

ƒCo nie pasuje? –układamy po kilka liczmanów na ściereczce. Zadaniem dzieci jest wskazanie w każdej obręczy przedmiotu, który nie pasuje do pozostałych. Przykładowe zestawy liczmanów: trzy patyczki i kapsel, dwa klocki i patyczek, cztery kapsle i guzik.

ƒUłóż tak, jak słyszysz – zabawa doskonaląca koordynację wzrokowo-słuchową. Nadal wykorzystujemy liczmany z poprzedniej zabawy. Wymieniamy kolejne przedmioty, np.: zielony patyczek, czerwony guzik, żółty kapsel. Dzieci układają je przed sobą w kolejności podanej przez rodzica.

4-latki wykonaj zadanie z KP cz.4 s.5

3-latki

Przygotujcie kółka z papieru w różnych kolorach, mama mówi, dziecko przykleja. Sprawdź ze wzorem mamy czy wszystko się zgadza.

,,Gdzie mieszkają zabawki?"- przygotuj u;ubiona zabawkę. Uwaga, słuchaj uważnie- wykonaj poleenia np. Miś mieszka na parapecie. Mis toi przy... itd. Zamiana.