8.04.2020 Krasnoludki

Temat: Wiosenne kwiaty.

,,Wiosenna orkiestra"- domowe muzykowanie.Przygotuj z rodzicami kolorowe kwiaty z papieru. To będą nasze nuty, oraz kawałek białego papieru, na nim ułożymy nasze nity. Przygotuj przedmioty, które wydają dźwięki, aby zastąpić instrumenty (garnek, pokrywka, łyzka, butelka). Umów się z rodzicami, który kolor kwiatka, jaki to instrument. Następnie niech mama ułoży wzór. Próbuj zgrać ten rytm, powoli dodawajcie dźwięki.

,,Papierowa girlanda"- Przyszła wiosna. Zakończylismy zabawę z muzyką i pozostały nam kolorowe kwiaty, przyklej je do taśmy samoprzylepnej. Zrób wiosenną girlandę i powieś ją w pokoju.

,,Jak wyglądają rośliny?"-wyjaśniamy dzieciom, z jakich części składają się rośliny: kwiat, łodyga i liść (najlepiej jedną z roślin umieścić w przezroczystej doniczce, tak by można było zobaczyć również korzenie). Dzieci ostrożnie wskazują te elementy na żywych okazach. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami ustalają, czego rośliny potrzebują do życia – regularnego podlewania, dostępu do światła, odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Na zakończenie dzieci wypychają, a następnie składają obrazek z kart pracy. Ułożone kwiaty dzieci mogą nakleić na kartki. KP s. 117

,,Gdzie jest kwiat?"- trzymaj w dłoni jeden z kwiatów, skup się na poleceniu dorosłego i je wykonaj. Teraz mama prosi, abyś położył kwiat : obok, za, nad, po. Wykonaj polecenia.

,,Płatki kwiatów"- przygotuj talerz i połóż go na środku dywanu. Przygotuj kółka w dwóch kolorach i kostkę do gry. Rzucaj kostka na zmianę z rodzicem. Dokładaj do talerza, tyle płatków ile wypadło na kostce do gry. Przelicz, czyich płatków jest więcej.

4-latki

Wiosenny quiz- ƒƒ – odpowiadanie na pytania. Przygotowujemy czerwoną oraz zieloną buźkę wyciętą z papieru. Podajemy zdania prawdziwe i fałszywe, a dzieci odpowiadają, podnosząc odpowiednią buźkę: zieloną – kiedy zdanie jest prawdziwe, czerwoną – gdy jest nieprawdziwe. Przykładowe zdania: Wiosną codziennie pada śnieg. Bocian ma fioletowy dziób. Zwiastunem wiosny jest róża.

,,Wiosenne kwiaty"- poproś rodzica o obrazek, na którym jest kwiatek. Jeśli masz kilka różnych, nazwijcie je razem. Nazwij wszystkie elementy. Weź kartkę i kredki i narysuj poszczególne elementy- łodygę, liście, kielich.

,,Krąg kwiatów"- zabawa z całą rodziną. Przyklej do pleców każdego członka rdziny kwiatek wycięty z papieru. Każdy musi być innego koloru. Biegajcie po pokoju. Osoba prowadząca wymienia jeden kwiat, reszta osób musi stanąc za tym kwiatem.

ƒƒ Wiosenny kwiat – projekt plastyczno-techniczny, Potrzebne nam będą Wyprawka nr 12 „Wiosenny kwiat”, rolki po papierze toaletowym, zielona krepina, klej, nożyczki Dzieci oklejają rolkę po papierze toaletowym zieloną krepiną. Następnie wypychają poszczególne części krokusa, liście i trawę. Wsuwają jedną część kwiatu w drugą. Wykonują cztery nacięcia na górze rolki i wsuwają w nie krokus. Przyklejają do rolki liście i trawę.

Można się pobawić przy piosence o wiośnie, zatańcz i zaśpiewaj. https://www.youtube.com/watch?v=yNLqW1kp9Pw

Życzymy udanej zabwy.