Informacje Frydek

Nasze przedszkole jest otwarte w godzinach

7.00 – 16.00

 

Godziny posiłków:

śniadanie - 9.00

obiad - 12.00

podwieczorek - 14.00

7.04.2020 Krasnoludki

Temat: Dzień dobry Pani Wiosno.

 

 

Zwiastuny wiosny- narysuj z rodzicami kartoniki z elementami wiosny, poproś, aby mama przykleiła je w różnych miejscach w pokoju. Nie patrz,potem wróć i poszukaj. Mam nadzieję, że znajdziesz wszytskie. Można ograniczyć czas poszukiwania z pomocą np.klepsydry.

,,Przyleciały ptaki"- porozmawiaj z rodzicami o ptakach, które przylatują wiosną. Poczytajcie ciekawostki o ptakach:

 Bociany zimę spędzają najczęściej w Afryce. Ich powrót trwa około 6 tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda. Pobyt w Polsce zaczynają od remontowania i poprawiania gniazda.
Przylot jaskółek zwiastuje wiosenne ocieplenie. Ptaki te są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Gdy latają nisko to znaczy, że będzie padało, a gdy wysoko, pogoda będzie słoneczna.
Szpak to ptak, który bywa różnie oceniany. Jedni go cenią za ciekawy wygląd oraz inteligencję. Przez innych jest nielubiany za swoją żarłoczność. Szpaki są bowiem częstymi gośćmi na owocowych drzewach.
Kukułki są bardzo płochliwe. Znane są z wydawania charakterystycznego dźwięku. Samice nie wysiadują swoich jaj, tylko podrzucają je innym ptakom do gniazd. Źródło: informacje na podstawie www.ekologia.pl,Wikipedia

Dzieci wykonują zadanie w kartach pracy – nazywają owady przedstawione na rysunku, odszukują owady na wcześniej oglądanych zdjęciach, przypominają zagadki (z pomocą nauczyciela), doskonalą umiejętność przeliczania, stosują pojęcie „tyle samo”. : KP3 s. 36–37

Wskaż wszystkie owady, wymień ich nazwy. Pokaż jak fruwa mityl, jak brzęczy pszczoła, jak skacze żabka.


Co to za owad
?- zagadki

Kiedy z łąki zniknie rosa, do słodyczy leci… (osa)

Dziś podadzą nam na stoły miodek pracowite… (pszczoły)
Bzyka ciągle koło ucha ta natrętna mała… (mucha)
Ich nad łąką lata tyle różnobarwne to… (motyle)
Miło czytać dzieciom wiersze, gdy za oknem słychać… (świerszcze)
Jest w kropeczki, szuka słonka śpi na listkach – to… (biedronka)
Na lot nocą sposób ma szara, niepozorna… (ćma)
Bardzo lubi leśny gąszcz i brzmi w trzcinie – zwie się… (chrząszcz) Jerzy Sabat

ƒ Kropki biedronki – wiersz J. Sztaudyngera, zabawa matematyczna.Czytamy wiersz:
Kropki biedronki Biedronka siedem kropek miała: Pierwszą od rosy dostała, drugą od słonka złotego, trzecią od wiatru halnego, czwartą od kropelki deszczu, piątą od ziemi karmicielki, szóstą od dziada, co przechodził drogą, siódmą już nie wiem od kogo. Wszystkie siedem nosiła w komplecie, Ażeby szczęście dawały dzieciom. Jan Sztaudynger

Przygotuj biedronkę w kolorze czerwonym, niech każda ma kropki- 1,2,3,4,5,6,7. Po przeczytaniu wiersza pokaż kolejne kropki. Przelicz.

Wytnijcie dużą biedronke, przygotujcie talerzyk z czerwoną i czarną farbą, zamocz dłoń w czerownej farbie i wypełnij kontury biedronki. Umocz palec w czarnej farbie i odbijaj kropki i czułki. Pamietaj-kropek ma być 7.

,,Wiosna zamawia kolory"- -jedna osoba wymienia kolor, druga szuka tego koloru w otoczeniu. Robimy zamianę.

,,Motylek cytrynek"- przygotujcie kartkę, a na niej skrzydła motyla. Pokoloruj skrzydła żółtą kredką świecową. tułów czarną kredką , a na skrzydłach pomarańczowe plamy. Całość zamaluj rozwodnioną niebieską farbą akwareową. Gdy obrazek wyschnie, domaluj czułki.

Wesołej zabawy!