3.04.2020 Krasnoludki i Słoneczka

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy do słuchania bajek, można korzystać ze strony https://www.bajkowisko.pl/

Proponujemy założyć hodowlę fasoli bądź rzeżuchy.

Jak założyć hodowlę fasoli?

Co jest potrzebne?
- 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę "Jaś", bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
- słoik 0,25 l
- podstawka - miseczka pod słoik
- gaza
- gumka recepturka

Co zrobić?
Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

Można poczytać dzieciom wierszyki związane z ekologią.

Na słoneczny weekend proponujemy zabawę w ogrodzie.

Moc Słońca – zabawa badawcza. Mówimy dzieciom, że dziś sprawdzą, czy promienie słoneczne zadziałają tak samo na kamienie jak na wodę. Prezentujemy dzieciom dwa kamienie. Zadajemy  pytania: Jak myślicie, co jeszcze potrafi Słońce? Do czego jest potrzebne?. Następnie prosimy, aby dzieci pomogły znaleźć na placu zabaw miejsca, gdzie jest najwięcej i najmniej słońca. Wszyscy wspólnie kładą kamienie w tych miejscach i zostawiają je na pewien czas. Przed powrotem do domu sprawdzają, co się wydarzyło: dotykają obu kamieni. Dochodzą do wniosku, że Słońce zapewnia ciepło i światło, a jego promienie ogrzewają powietrze, wodę i ziemię oraz przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Kamienie, tak samo jak woda, zostały ogrzane przez promienie słoneczne.