31.03.2020 Słoneczka

Temat: Kto nam pomaga w segregowaniu śmieci?

,,Ekologia- co to takiego"- słuchanie wiersza.

Potwór ekologiczny
,,Raz potwór na śmietniku żył, wybredny niesłychanie. Od wschodu słońca aż po zmrok wciąż chrupał śmiecie niczym smok – na podwieczorek, obiad, lunch, kolację i śniadanie… Miał śliczny przód i cudny tył, i uszy miał futrzane. By wszędzie porządeczek był, pochłaniał śmiecie z całych sił, lecz tylko… sortowane! Zapamiętacie? Jak to szło?…
Oddzielnie PLASTIK, PAPIER, SZKŁO, OBIERKI i OGRYZKI. By nam oczyścić ślicznie świat, potworek wstrętne śmiecie jadł bez łyżki i bez miski!
Więc skoro już się znalazł ktoś, kto nasze brudy zjada, chyba zgodzicie się – no nie? – że warto posortować je, bo wymieszanych dań na stół PODAWAĆ NIE WYPADA!"

-Dlaczego poetka nadała swojemu wierszowi tytuł „Ekologiczny potwór”?

-Co to jest ekologia? Jak wyglądał ekologiczny potwór?

-Co lubił jeść?.

Dzieci rysują na kartkach, jak wyobrażają sobie ekologicznego potwora, i wycinają go.

Kto sprząta w waszych domach? Kto sprząta w naszym przedszkolu? Kto sprząta ulice? Co z tymi wszystkimi śmieciami się dzieje? Gdzie i czym są wywożone?

Porozmawiajmy z dzickiem na temat pojazdów wyspecjalizowanych, jak np. karetka pogotowia, straż pożarna, radiowóz, cysterna, śmieciarka.

– Jak nazywa się osoba, która zajmuje się ładowaniem pojemników na śmieciarkę? Najprawdopodobniej okaże się, że dzieci nie znają nazwy tego zawodu. Jeżeli pojawi się nazwa „śmieciarz”, to jest okazja do zwrócenia uwagi, że nie jest to właściwa nazwa.  Ta osoba to ładowacz. – Jak myślicie, dlaczego tak się nazywa? Czasami do obsługi śmieciarki jest potrzebnych więcej osób, np. ładowacz prawoskrzydłowy i lewoskrzydłowy (jak w piłce nożnej) oraz ustawiacz śmietników. : Skąd śmieciarka zabiera śmieci? Dokąd je wywozi?.

Śmieciarka i pojemniki- ćwiczenia graafomoryczne str.42

Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmików na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=12Sk861yn4A

Zabawy z literami „j” i „J- dla chętnych dzieci, szukanie rzeczy, imion zaczynających się na tę literę, dzielenie na sylaby tych wyrazów, wyszukiwanie litery J w gazectachi jej zaznaczanie.

Karta pracy str.64

Postawa proekologiczna –zadajemy dzieciom pytania, dziecko klaszcze jak zachowanie jest proekologiczne. Gaszę światło w pokoju, kiedy z niego wychodzę. Segreguję śmieci. Niszczę rośliny. Podczas mycia zębów mam cały czas odkręconą wodę. Podczas pobytu w lesie lub na plaży głośno krzyczę. Kiedy zjem cukierka, rzucam papierek na ziemię. Nie depczę trawników.

Poruszaj się jak… – zabawa ruchowa naśladowcza. Zachęcamy dzieci, żeby poruszały się jak: pies, kot, dżdżownica, wąż, ryba, sarna, wilk, niedźwiedź, osa, jaskółka.

Czterolatek- karta pracy str.32

Życzymy udanej zabawy przy piosenkach https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs