Informacje Frydek

Nasze przedszkole jest otwarte w godzinach

7.00 – 16.00

 

Godziny posiłków:

śniadanie - 9.00

obiad - 12.00

podwieczorek - 14.00

30.03.2020 Krasnoludki

Temat : Kiedy Ziemia źle się czuje.

 

 

ƒ,,Oczyszczamy wodę" – zabawa badawcza Przygotowujemy w przezroczystych kubeczkach wodę zabrudzoną, np.: herbatą, watą, papierem, mąką. Tłumaczymy, jak wykonać filtrowanie. Jedna osoba z pary trzyma sitko nad pustą miską, druga leje zabrudzoną wodę z kubka na sitko. Zadaniem dzieci jest obserwacja tego, co zostaje na sitku i odpowiedź na pytania: Czy wszystkie zabrudzenia udało się przefiltrować? Jak wygląda woda po oczyszczeniu? (można przygotować sitka o różnej wielkości oczek, filtrować przez gazę).

ƒPapierowa orkiestra – zabawa muzyczna z wykorzystaniem kartek. Do muzyki klasycznej dziecko „grają” na kartkach papieru poprzez: – uderzanie paluszkami, dłońmi w kartkę: delikatnie, mocniej, bardzo mocno, – zgniatanie i prostowanie kartek, – szeleszczenie, – targanie.

 

Wędrująca woda to niezwykle widowiskowy eksperyment dla dzieci. Wymaga również cierpliwości a więc na efekt końcowy trzeba trochę poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.

Materiały i przybory:

1. Aby uzyskać kolorową wodę można zwyczajnie dodać do wody barwnik spożywczy lub tak jak my wykorzystać stare, zaschnięte flamastry. Wystarczy włożyć mazak [lub kilka] do słoiczka wypełnionego wodą i po chwili mamy piękną wodną farbkę.

2. Przystępując do eksperymentu należy przygotować dwa słoiczki wypełnione wodną farbą: my mamy żółtą i niebieską oraz trzeci, pusty słoiczek

 

3. Ręcznik papierowy przedzieramy na pół a następnie składamy by uzyskać pasek. Oba powstałe paski papieru zanurzamy jedną stroną w barwnikach a drugą w pustym słoiczku.

4. Już po chwili możemy zaobserwować pojawiającą się na paskach papieru kolorową wilgoć. Po kilku minutach papier jest cały mokry.

5.Po około godzinie pojawia się kolorowa woda w pustym dotychczas słoiku.

Po kilku godzinach poziom wody w naczyniach jest wyrównany a środkowy słoiczek wypełniony kolorem powstałym z połączenia obu użytych oddzielnie barw.

Zjawisko jest niezwykle widowiskowe i bardzo podoba się dzieciom!

Kochane dzieci, zachęcamy do wykonania ekologicznego ludzika z puzzli.

,,Ludziki z puzzli"-  wykorzystujemy zdekompletowane puzzle. z ich większych kształtów możemy stworzyć ciekawe ludziki. Wykonujemy je z prawej lub lewej strony, , w wybranym miejscu doklejamy ,,ruchome oczy", rysujemy pisakiem nos, doklejamy nóżki. Można stworzyć całą rodzinę.  Nasze ludziki naklejamy na kolorowe kartki, w dowolnej kombinacji. Możemy dorysowac pisakami ,,puzzlowe mieszaknie", które też dzieci kolorują flamastrami.

 Dzieci czteroletnie wykonuja zadanie w kartach pracy nr 3 srt. 30 i 31.

Można z dzieckiem założyć hodowlę fasoli.

 

Jak założyć hodowlę fasoli? - instrukcja

 

Co jest potrzebne?
- 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę "Jaś", bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
- słoik 0,25 l
- podstawka - miseczka pod słoik
- gaza
- gumka recepturka

Co zrobić?
Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

 

Zachęcamy do korzystania ze strony https://mojedziecikreatywnie.pl/, na której znajdą państwo ciekawe propozycje zabaw.