27.03.2020 Krasnoludki

Drodzy Rodzice, przesyłamy na zabawy na dzisiejszy dzień.

Temat.: Skąd się biorą śmieci?

Czyste powietrze – zabawa oddechowa. Dzieci leżą na podłodze. Wykonują głęboki wdech nosem, przenosząc proste ręce za głowę, następnie długi wydech ustami, ręce układając wzdłuż tułowia. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Tekst:

Pojemniki Patrz! Pojemniki w kolorach tęczy! Słyszysz? W zielonym chyba coś brzęczy… Co to takiego? Szklane butelki, stłuczony spodek i słoik wielki.
Żółty pojemnik skrzypi i trzeszczy, aż od tych dźwięków dostaję dreszczy… Co się ukryło w tym pojemniku? Tubki i kubki, tuzin guzików, stary abażur… wszystko z plastiku!
Trzeci pojemnik szumi, szeleści… Muszę zobaczyć, co się w nim mieści… Karton po butach, notesik w kwiatki, i zabazgrany blok bez okładki, sterta czasopism, stosik folderów, bilet do kina… wszystko z papieru!
Trzy pojemniki w kolorach tęczy – każdy coś trzeszczy, szumi lub brzęczy… O czym tak gwarzą? Nadstawiam ucha, może coś uda mi się podsłuchać…
Brzy… Trzrzrz… Szyyy… Już wiem! Rozumiem! Mówią: „N I E Ł A D N I E” wyrzucać śmieci tak jak popadnie! Trzeba je najpierw posegregować. Wtedy nam będą lepiej smakować.”

Porządki Skacze szczotka: „pach, pach, pach!”, tak zamiata, że aż strach! A szufelka się przygląda, czy już śmieci nie ma w kątach. Kiedy kurze są na środku, woła głośno: „Chodź tu, kotku!” Szczotka tańczy: „buch, buch, buch!” i już pełny szufli brzuch. Teraz szuflę niosą dzieci i do kosza wrzucą śmieci. Już jest czysto w każdym kątku. – Dzieci nie chcą nieporządku.

Zabawy plastyczne
Pudełkowe zwierzaki – praca plastyczna. Dzieci z pomocą nauczyciela wykonują z kartonowych pudełek wybrane zwierzęta, np.: kotki, pieski, lwy, papugi poprzez doklejanie elementów z papieru, kawałków materiału, pomponów, piórek, sznureczków itp., rysowanie. Dzieci decydują, jakie elementy chcą przykleić, a nauczyciel pomaga, np. wycinając skrzydła czy uszy.

Gazetowa gimnastyka – zabawy ruchowe z gazetami. Dzieci robią kulki z gazet, a następnie: – podrzucają kulkę wysoko do góry i próbują ją złapać, – przerzucają kulkę z ręki do ręki, – podrzucają kulkę lewą lub prawą ręką i łapią zawsze tą, którą podrzucają, – rzucają kulkami do celu, – urządzają zawody, kto najdalej rzuci kulkę z gazety. – wspólnie układają z kulek jak najwyższą górę. Środki dydaktyczne: gazety