25.03.2020 Krasnoludki i Słoneczka

Drodzy Rodzice!

W ramach zdalnego nauczania, proponujemy bajkę o wiośnie.

Ze starszymi przedszkolakami możecie Państwo rozwiązać  quzi matematyczny:

Rośliny i zwierzęta na Ziemi – pogadanka i zabawa dydaktyczna. Rośliny i zwierzęta są bardzo potrzebne w przyrodzie i człowiek musi o nie dbać. Nie wolno niszczyć zwierząt i roślin, które wydają się niebezpieczne. Przykłady:

Kaktusy to bardzo ciekawe rośliny. Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie dla innych roślin jest za gorąco. W swoich mięsistych łodygach kaktusy potrafią magazynować wodę. Dzięki temu mogą przeżyć w bardzo suchym, surowym klimacie, tam gdzie deszcz jest prawdziwą rzadkością. Ze względu na ogromną różnorodność kształtów i urodę kwiatów wielu ludzi kolekcjonuje kaktusy. Zadanie dla dzieci: formowanie z plasteliny wałków lub kulek i wbijanie do nich małych kawałków wykałaczek. Gotowy kaktus dzieci przyklejają do tekturowej podkładki. Przykłady ciekawostek o zwierzętach wraz z zadaniami dla dzieci  Wielbłądy. Wielbłądy żyją na pustyniach. Mogą być jednogarbne lub dwugarbne. Te zwierzęta mogą całymi tygodniami żyć bez wody, gdyż bardzo oszczędnie nią gospodarują: nie pocą się ani nie wydalają jej z odchodami. Wystarcza im wilgoć zawarta w pokarmie. Wielbłąd pije rzadko, ale bardzo dużo na raz – w ciągu 10 minut może wypić 100 litrów wody. Chętne dziecko napełnia litrowy słoik wodą z kranu.Wielbłąd jednorazowo wypija 100 takich słoików. Wielbłąd ma małe i zatkane dziurki w nosie, chroni go to przed dostaniem się piasku do nosa. Koliber to najmniejszy ptak świata. Najmniejszy, ale też najszybszy. Jest wielkim żarłokiem. Najmniejsze gatunki mają wielkość 57 mm, ale są też takie, które osiągają wielkość 22 cm długości (warto przedstawić rozmiary dzieciom, np. używając kartki w kratkę). Najmniejsze ważą 2 g, ale są też okazy dziesięć razy cięższe. Zjadają w ciągu dnia bardzo dużo pokarmów, nawet trzy razy więcej, niż waży ich ciało. Są najszybszymi ptakami świata – osiągają prędkość 120 km/h (tyle, ile samochód na autostradzie). Łosoś to ryba, którą można spotkać w różnych miejscach na Ziemi, np. w rzekach Ameryki Północnej oraz w Europie (dzieci wskazują na globusie kontynenty). Łososie podczas rozrodu wędrują z morza do rzek, czyli odwrotnie, pod prąd, a podczas tej wędrówki nic nie jedzą. Zadanie dla dzieci: ćwiczenie logopedyczne – dzieci robią „ryjek”, wysuwając wargi do przodu jak u rybki, i poruszają nim bezgłośnie, następnie przechodzą w uśmiech (ćwiczenie warg). Łabędź – to gatunek ptaka wodnego, zamieszkujący Europę, Afrykę oraz Azję (dzieci wyszukują kontynenty na globusie). Łabędzie są jednymi z najcięższych ptaków, a mimo to potrafią latać. Są bardzo wiernymi zwierzętami – dobierają się w pary na całe życie. Dzieci odpowiadają na pytania: Gdzie możemy spotkać łabędzia? (w parku na stawie, nad jeziorem). W której baśni występuje ten piękny ptak?